MENÜ

 

VILLAMOS BIZTONSÁGI

FELÜLVIZSGÁLAT

(érintésvédelem) 

 

Elérhetőségeink:

+36-30-90-11-667     info@vibitefe.hu

 

Villamos kéziszerszámnak minősül

A használat közben kézben tartott, vagy feszültségre kapcsolt állapotban könnyen áthelyezhető elektromos árammal működtetett szerszám.
Ide tartozik tehát pl.: a kézi fúrógép, egyéb ipari kisgépek, de nem kell ide sorolni az állandóan egy helyen használt pl. mikrohullámú sütőt, azt vizsgáltassuk felül 3 évente érintésvédelmi ellenőrzéskor. A hegesztőberendezésekhez tartozik az egyszerű vasmagos régebbi típusú hegesztő, a modernebb inverteres gépek, a CO2, az AWI, a MIG, a plazmavágó, a hegesztő dinamó, és egyéb elektromossággal működő hegesztőgépek.

 

 

Kéziszerszámok és hegesztőberendezések éves villamos felülvizsgálata:

A kézbentartott elektromos kéziszerszámok felülvizsgálata kiemelten fontos, hiszen az ember itt igen közel kerül a villamos berendezéshez.
Hegesztő berendezéseknél (meghibásodás esetén) a hegesztő pálca hálózati feszültség alá kerülhet.
Ide tartoznak még az egyéb biztonsági, vagy leválasztó transzformátorok. Ezekre a berendezésekre ugyanaz vonatkozik, mint a hegesztőtranszformátorokra.

Munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet szerint az elektromos kéziszerszámokat és elektromos hegesztőberendezéseket évente felül kell vizsgáltatni.

 

Milyért előnyös ez Önnek?

Elvégezzük a kéziszerszámai felülvizsgálatát - ellenőrizzük a szerszámok burkolatainak, betápláló kábeleinek épségét, minőségét. Műszeres vizsgálattal ellenőrizzük a kisgépek szigetelési ellenállását. A felülvizsgálatról jegyzőkönyv és lista készül.
Hegesztőberendezések felülvizsgálatánál kiderül, van-e a hegesztőgépnek szigetelési hibája, megfelelő-e még a transzformátor tekercsének a szigetelése.

 

Kéziszerszámok gyakori hibái

A betápláló kábel sérülése és a műanyag burkolat törése, repedése, valamint a túlterhelésből adódó tekercs megégés, ezáltal a szigetelés leromlása.

 

A hegesztőgépek gyakori hibái

A túlterhelés miatt fellépő tekercs megolvadás, szigetelésromlás, tekercszárlat. Ennek kiküszöbölésére a megfelelően megválasztott hegesztőáramú berendezést javasoljuk.

 

Vásárlási javaslat

Válasszon minőségi kéziszerszámot, a márkásabb, ipari jellegű kéziszerszámoknak nagyobb a teherbírása, betápláló kábele vastagabb - erősebb, ezek közül a legtöbbet tesztelik pl. 2m magasságból leejtve sem törik, reped el a burkolatuk.

Jogszabályi háttér

A kéziszerszámokon szerelői ellenőrzéssel végrehajtott időszakos ellenőrző felülvizs­gálatot a 10/2016 (IV. 5.) NGM rendelet (a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről) 2. fejezetének, 19 paragrafu­sának 6. pontja határozza meg.

A kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformá­torokon a fent említett 6. pont a, alpontjának értelmében évente időszakos ellenőrző felülvizsgá­latot kell végrehajtani szerelői ellenőrzéssel. Abban az esetben, ha a kéziszerszámok, hordoz­ható biztonsági transzformátorok tulajdonosa, üzembentartója vagy felhasználója részletesebb vizsgálattal kíván meggyőződni az adott eszköz biztonságának megfelelőségéről, lehetőség van az eszközök hibavédelmi szempontból történő felülvizsgálatára az MSZ HD 60364-6:2017 szabvány vonatkozó pontjai, továbbá az MSZ 4851-5:1991 szabvány vonatkozó pontjai szerint. Abban az esetben, ha a vizsgálandó eszközön a szerelői ellenőrzés keretein túl hibavédelmi szempontból az eszköz érintésvédelmi osztályának megfelelő, hibavédelmi szempontból tör­ténő műszeres vizsgálatok elvégzései is szükségesek, akkor az MSZ EN 61557 szabványsoro­zat általános, továbbá az adott mérésekre vonatkozó pontjait is be kell tartani

Asztali nézet