VILLAMOS BIZTONSÁGI
FELÜLVIZSGÁLAT
(érintésvédelem)
Elérhetőségeink:
+36-30-90-11-667 info@vibitefe.hu
Miért fontos a villamos kéziszerszámok felülvizsgálata?
A villamos kéziszerszámok a mindennapi munkavégzés elengedhetetlen eszközei. Azonban a folyamatos használat során kopnak, sérülhetnek, ami áramütés veszélyéhez vezethet. A rendszeres felülvizsgálat célja, hogy időben felderítsük ezeket a hibákat és megelőzzük a balesetet.
Mit jelent a villamos kéziszerszám felülvizsgálat?
A felülvizsgálat során egy szakember alaposan átvizsgálja a kéziszerszámot. Ellenőrzi a szigetelést, a kábelek épségét, a csatlakozókat, a kapcsolókat és egyéb funkciókat. A vizsgálat során mérőműszereket használunk, hogy pontos képet kapjunk a szerszám állapotáról.
Miért fontos rendszeresen elvégeztetni a felülvizsgálatot?
Mit vizsgálunk a felülvizsgálat során?
Milyen gyakran kell elvégeztetni a felülvizsgálatot?
A jogszabályok szerint a villamos kéziszerszámokat évente egyszer kötelező felülvizsgáltatni. Ha a szerszámot különösen igénybe vesszük vagy veszélyes környezetben használjuk, akkor gyakrabban is szükséges lehet a felülvizsgálat.
Ne kockáztasson! Bízza a villamos kéziszerszám felülvizsgálatát szakemberre!
Forduljon hozzánk bizalommal, és biztosítsa munkavállalói biztonságát!
Lukács Zsolt
+36 30 90 11667
Villamos kéziszerszámnak minősül
A használat közben kézben tartott, vagy feszültségre kapcsolt állapotban könnyen áthelyezhető elektromos árammal működtetett szerszám.
Jogszabályi háttér
A kéziszerszámokon szerelői ellenőrzéssel végrehajtott időszakos ellenőrző felülvizsgálatot a 10/2016 (IV. 5.) NGM rendelet (a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről) 2. fejezetének, 19 paragrafusának 6. pontja határozza meg.
A kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon a fent említett 6. pont a, alpontjának értelmében évente időszakos ellenőrző felülvizsgálatot kell végrehajtani szerelői ellenőrzéssel. Abban az esetben, ha a kéziszerszámok, hordozható biztonsági transzformátorok tulajdonosa, üzembentartója vagy felhasználója részletesebb vizsgálattal kíván meggyőződni az adott eszköz biztonságának megfelelőségéről, lehetőség van az eszközök hibavédelmi szempontból történő felülvizsgálatára az MSZ HD 60364-6:2017 szabvány vonatkozó pontjai, továbbá az MSZ 4851-5:1991 szabvány vonatkozó pontjai szerint. Abban az esetben, ha a vizsgálandó eszközön a szerelői ellenőrzés keretein túl hibavédelmi szempontból az eszköz érintésvédelmi osztályának megfelelő, hibavédelmi szempontból történő műszeres vizsgálatok elvégzései is szükségesek, akkor az MSZ EN 61557 szabványsorozat általános, továbbá az adott mérésekre vonatkozó pontjait is be kell tartani